Jak co roku dostałam od teściowej zapasy czarnej porzeczki do wykorzystania :) Nastawiłam sprawdzoną już nalewkę z czarnej porzeczki (można ją zrobić nawet z mrożonej, jeśli macie zapasy) i zrobiłam tradycyjnie dżem z tegoż pełnego witamin owocu :) Nie będę ukrywać, iż dżem z czarnej porzeczki najczęściej wykorzystuję do ciast, przede wszystkim kruchych np. Pleśniak Mhmhm :)
Tym razem jednak skusiłam się na sernik i Uwaga jako nie wielbicielka serników muszę powiedzieć, że wyszedł pyszny :) Puszysty, mięciutki jak pianka, naprawdę niezły :) Ja nie przepadam za sernikami na spodach, więc ten dla mnie jest idealny i w dodatku dzięki temu jeszcze szybszy w przygotowaniu :) Jeśli więc lubicie serniki, to chyba nie ma opcji by Wam nie przypadł do gustu :)
Ważne uwagi:
Przygotowując sernik, pamiętajcie o pokojowej temperaturze składników to bardzo ważne! Ważne jest również to, by masy serowej nie ubijać zbyt długo, aby nie napowietrzyć jej zbytnio. Napowietrzona masa serowa bardzo urośnie podczas pieczenia, a następnie opadnie.
Składniki:
- 600 g śmietankowego ( trzykrotnie mielonego twarogu)
- 250 g serka mascarpone
- 5 łyżek cukru pudru
- 4 duże jajka (w temperaturze pokojowej)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 mały słoiczek dżemu z czarnej porzeczki
Wykonanie:
Oddzielamy białka od żółtek. Ubijamy białka na sztywną pianę. W misce miksera umieszczamy żółtka, dodajemy cukier i ubijamy do połączenia składników. Następnie dodajemy twaróg, serek mascarpone i mąkę. Wszystko dokładnie, ale krótko miksujemy na jednolitą masę. Do masy serowej dodajemy ubite białka, delikatnie mieszamy łopatką. Masę przelewamy do tortownicy o średnicy 22 cm, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Dżem dokładnie mieszamy, a następnie nakładamy po łyżeczce dżemu na wierzch sernika. Można zrobić esy floresy ;)
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 st C. Pieczemy około 50 minut, pamiętajcie o przykryciu sernika folią aluminiową, kiedy zacznie nabierać rumianego koloru. Po wyłączeniu piekarnika, uchylamy drzwiczki, tak studzimy około 10 minut, następnie wyjmujemy i studzimy na kratce (ale nie wyjmujemy jeszcze sernika z formy). Sernik można podawać z dodatkową porcją dżemu. Smacznego :)